Slavik zrušil svůj návrat, přestože měl novou sáňku

BRATISLAVA. Z tiše připraveného návratu našeho nejúspěšnějšího dějinného dědictví se nic nestane.

Bronzový medailista mistrovství Evropy 2004 Jaro Slávik se v poslední chvíli vzdal záměru vrátit se po dvouleté přestávce do saní s cílem potřetí startovat na olympiádě. „Byl roztříštěn na finance,“ říká.

Na penězích téměř ztroskotala i příprava slovenské sáňkařské reprezentace na dvou zámořských drahách, dějiště vrcholných akcí příštích dvou sezón: předolympijské v Lake Placid (MS) a olympijské ve Whistleru (ZOH).

Expedice do Ameriky nakonec odešla. Ve složení z minulé sezóny: Jozef Ninis, Jana Šišajová, Veronika Sabolová a dvojice Ján Harniš – Branislav Regec.Bez Slaviky.

„Peněz je všude málo a na sport méně, než by bylo zdravé,“ konstatuje bývalý dlouholetý trenér sáňkařské reprezentace Walter Marx, který v květnu převzal po Martinovi Findurovi nevděčný post šéfa svazu.

„Menší sporty nejsou schopny získat sponzora a státní příspěvky jim v takových finančně náročných sezónách, jak je pro nás tato, ani při největší skromnosti nestačí.“

Slovenské sáňkování je odkázáno na vzdělávání v zahraničí. V domě je pouze simulátor výcviku.V zimě, kde se kvalifikuje olympijské hry ve Vancouveru, se bude konat nejen v seniorském, ale i juniorském mistrovství světa (v Naganu, Japonsko).

Marx je zásadní: „Nesmíme přestat starat se o mládež ani v největší potřebě. Slovenský olympijský výbor vytáhl trn z paty přinejmenším příspěvkem k talentům: Harniša, Regecom a Šišajová. Ale pokud musíme tuto sezónu dokončit, je to stále tak. „Vedení odboru nedávno vyřešilo americké dilema. Ať už půjdete na přípravu, která vyjde na půl milionu korun.

Marx nechtěl, aby zástupci vyzkoušeli zcela novou olympijskou stopu v kanadském whistleru.Ale pokud také trénují v Lake Placide, na těžké trati se třemi měsíci mistrovství světa, díky tomu, že každý z nich přispěl k lístku s částkou 20 000 korun.

„S návrhem na takové řešení, po dohodě s vítězi, vyšel trenér Ľubomír Mick a ve výkonném výboru jsme byli velmi šťastní,“ řekl nový vedoucí sáňkování.

„Ve srovnání s většinou našich oponentů žijeme v kamenném věku,“ říká Mick, který byl do roku 2006 jedním z deseti nejlepších světů v páru s Marxovým synem.Po olympijských hrách v Turíně se pilot Mick rozhodl ukončit aktivní aktivitu, oženil se a za mírný plat převzal funkci trenéra.

Jeho bývalý partner se oženil v létě a stále hledá práci.

Třetím vítězem chudého tria je Jaroslav Slávik, jediný vítěz Slovenska. Začal na turínské olympiádě v únoru 2006. V závěrečném závodě překonal sáňku a skončil 33. Není to otázka konce, on mu střílel dva roky v hlavě. Pokus o návrat byl zahájen, ale pak se vzdal.

„Osobně jsem byl zklamaný,“ říká Marx. „Slíbil, že se vrátíme, pokud ho znovu postavíme. Najdou sponzory za jejich platbu. Němci si zvyknou dělat salon šitý na míru cizincům.Díky dobrým kontaktům udělali gesto, ale Slavík nesehnal sto tisíc korun, a tak dluh převzal na sebe svaz. „

“ Škoda, na Jara jsme se těšili, „říká trenér Mick. „Jeho nová sáňka je nyní testována Jozefem Ninisem.“ Kysucký rodilý Ninis skončil na šampionátu Welsh World Championships třináct, nejlepší z nás.On a třináct dánských ME Harniše a Regec se na Vancouverské olympiádě v roce 2010 pokusí nahradit Slaviku a Micku s Marxem.

Tento týden se začíná seznámit s olympijským vodním tobogánem v Whistleru. „Je to nejrychlejší na světě,“ říká pětinásobná Olympian Maria Jasencakova, která ji již viděla jako člena výkonné moci Světové federace. „Designéři se obrátili, testy ukázaly, že sjezdovky dosáhnou o 10 procent rychleji, než očekávali.“ Americký Tony Benshoof, který zaznamenává rychlost v Salt Lake City (139,5 km / h) pohání, že ve Whistleru bude rychlost na optimálním ledu nad 150 km / h!Ne, trať má nebývalou výšku: 152 metrů.

„Druhou atrakcí trati je černý medvěd,“ dodává Jasenčáková. „Pokojně korunován ve své absolutní blízkosti. „Mám větší starosti než medvědi z dráhy,“ řekl Mick předtím, než odešel. Nejsem knížetem Monaka

„I když nebyl v týmu, byl jsem plný letního tréninku. Těšil jsem se, že věřím, že dosáhnu minimálního výkonu. Důvěru mi dodávala i naději, že budu mít standardní německé saně. „

“ Trénoval jsem a podcenil finanční stránku. Musel bych si půjčit na můj rozum.Nejsem monacký princ ani bohatý podnikatel. „

“ Dvestopäťdesiattisíc na úvod a pak dalších dvě stě padesát. Chtěl jsem si uvěřit, ale nechtěl jsem jít do rizika. Čas se tlačil, musel jsem se rozhodnout týden. Takže jsem to zastavil. „

“ Počínaje olympijské hry by to mělo smysl pouze tehdy, kdybych měl místo ve Vancouveru. Začal jsem olympijské hry v Turíně bez soustředění, a tak padl. „

“ Je to fakt té doby. Horní část nefunguje, jak chcete, musíte jít sama. Cítila jsem a cítila jsem, že jsem nesplnil cíl, který jsem měl. Že jsem nic nedokončil. Ale nemůžu letět v oblacích. Sledování není komerčním sportem. Sledování je charitativní. Nemůžu si dovolit takové drahé koníčky. „(Mo)

Reklamy